<a href="/">Головне управління ДСНС України у Вінницькій області</a>
 ГоловнаПРО ЦЕНТРІСТОРІЯ ЦЕНТРУ
 Версія для друку

Історія центру

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Вінницької області створений на базі курсів цивільної оборони області відповідно до вимог Указу Президента України від 27 січня 2003р. № 47 (47/2003) «Про заходи щодо вдосконалення державного управління у сфері пожежної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій» та у зв’язку з реорганізацією курсів цивільної оборони областей у навчально-методичні центри цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.

Навчально-методичний центр Вінницької області до свого створення функціонував як 334 курси цивільної оборони Вінницької області.

Якщо сягнути коротко в історію нашого навчального закладу, то вона включає ряд етапів.

На початку 30-х років 20-го століття на Україні закладаються організаційні основи по створенню місцевої Протиповітряної оборони. В цей же час в республіці створюються 632 авіахімічних гуртки, 119 курсів для навчання населення діям при виникненні аварій, катастроф, стихійних лих.

А уже на початку 60-х років цього ж століття спадкоємницею місцевої протиповітряної оборони стає цивільна оборона. Реалії життя вимагають перегляду структури цивільної оборони як системи, що була спрямована в основному на діяльність в умовах війни. Тепер на перший план виходять завдання щодо загального навчання населення  діям при загрозі та виникненні надзвичайних ситуацій різного походження.

В ході навчання необхідно було прищеплювати населенню впевненість в ефективності захисних заходів, які проводить цивільна оборона, виховувати у нього стійкість, високу організованість і дисципліну, а також готовність до дій в екстремальних ситуаціях.

З цією метою при штабі цивільної оборони Вінницької області 20 березня 1964 року створюються курси цивільної оборони для підготовки фахівців сільського господарства. В цей час організовується школа ДТСААФ і першим начальником призначається старший лейтенант запасу Альтман Т. З. Створюються відділення цієї школи у містах Хмільнику, Тульчині, Могилів-Подільському, Гайсині і Томашполі.

Активну участь у підготовці населення до дій у надзвичайних ситуаціях брали товариства ДТСААФ і Червоний Хрест. На початку 1966 року при штабі ЦО області створюються курси по підготовці фахівців промислових об’єктів.

В подальшому, для більш якісного навчання населення невоєнізованих формувань цивільної оборони, створюються курси цивільної оборони Ленінського, Замостянського, Староміського районів м. Вінниці, а також міжрайонні курси ЦО «Вінницькі», «Тульчинські», «Могилів-Подільські», які виконували завдання по навчанню населення, особового складу невоєнізованих формувань цивільної оборони об’єктів в районах області.

В зв’язку з організаційними заходами і складністю завдань цивільної оборони на посаду начальника обласних курсів призначалися військовослужбовці: майор Ремський М.С., підполковники: Єршов П.В., Позняк С.М., Кагановський М.П., Сологуб Л.М., ПолуденкоС.Г., Бондар В.Ф., Ніколаєв Б.М.

Вже на початку двохтисячних років, зважаючи на зміни в оцінці підходів до вирішення завдань ЦЗ та  виконання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів, з метою удосконалення системи освіти у сфері цивільного захисту здійснено реорганізацію.

Згідно вимог наказу МНС України від 31 жовтня 2002 року № 284 «Про затвердження мережі територіальних курсів (навчально-методичних центрів) цивільної оборони МНС України» з 1 січня 2003 року курси цивільної оборони Вінницької області набули статусу юридичної особи. На посаді начальника курсів ЦО області було затверджено підполковника Степанова Сергія Миколайовича.

1 липня 2003 року курсам ЦО Вінницької області виданий сертифікат серії АА № 000005, який засвідчує право на проведення діяльності з функціонального навчання у сфері цивільного захисту, а також за підсумками експертизи Інституту Державного Управління у сфері цивільного захисту курсам надано статус центру регіонального рівня з правом проведення курсового підвищення професійної кваліфікації педагогічного складу для потреб міських та районних курсів областей центрального регіону України.

В подальшому наказом МНС України від 13 липня 2005 року № 84 відповідно до вимог законодавчих та нормативно-правових актів України курси цивільної оборони Вінницької області реорганізовані в навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Вінницької області.

З 1 січня 2006 року навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Вінницької області проводить свою діяльність з функціонального навчання у сфері цивільного захисту за новим штатним розписом (структурою).

Керівництво діяльністю навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Вінницької області здійснює Чухрій Юрій Володимирович.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності області є державною, постійно діючою навчально-методичною установою єдиної державної системи цивільного захисту, яка забезпечує здобуття, систематичне оновлення та розширення спеціальних знань та умінь необхідних керівним кадрам, фахівцям для виконання певних функцій щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації та здійснення ефективного управління у сфері цивільного захисту.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності (далі НМЦ ЦЗ та БЖД) Вінницької області сприяє виконанню місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування завдань з підготовки населення до дій у надзвичайних, несприятливих побутових або нестандартних ситуаціях та в умовах терористичного акту.

НМЦ ЦЗ та БЖД області надає навчально-методичні послуги підприємствам, установам, організаціям, незалежно від форм власності, та населенню з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.

Нині навчальний процес у навчально-методичному центрі ЦЗ та БЖД забезпечують такі підрозділи центру: керівництво, кабінет навчальний, Вінницькі територіальні курси цивільного захисту та та безпеки життєдіяльності (ІІ категорії), обласний методичний кабінет (безпеки життєдіяльності населення), чотири навчально-консультаційних пункти міст обласного підпорядкування, господарське відділення.

Основними завданнями Центру є:

функціональне навчання, яке забезпечує набуття та систематичне оновлення особами, які належать до керівного складу та фахівців, спеціальних знань, умінь і навичок з питань цивільного захисту;

надання безоплатних послуг із практичної підготовки керівного складу та фахівців під час командно-штабних, штабних та спеціальних об'єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту;

здійснення методичного супроводу суб'єктів господарювання, що проводять навчання населення діям у надзвичайних, аварійних ситуаціях та в умовах терористичного акту.

Щорічно у НМЦ ЦЗ та БЖД області проходять навчання в середньому близько двох з половиною тисяч слухачів. Нині колектив педагогічних працівників – це високопрофесійні, досвідчені кадри у сфері цивільного захисту. У більшості викладачів, методистів, які у свій час працювали в нашій навчальній установі за плечима багатий досвід практичної роботи. Зокрема: Бондар В.Ф., Гречка В.М., Загородній В.І., Самойленко І.К., Табаченко А.І. брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у 1986 році. А Аніськов Л.М., Мелехов І.І, Романенко П.Г., Загородній В.І. – учасники бойових дій в республіці Афганістан.

    Твіт